Dlaczego warto  rysować ?      

Dlaczego warto rysować ?
 

Zawsze lubiłam rysować, notorycznie na marginesach zeszytów, tworząc mapy myśli, na świstkach papieru… szybko od ręki. Często ktoś prosił, by mu coś narysować, odpowiadałam: z przyjemnością :). Kreska moja jest niedbała, nie dam rady narysować prawdziwego obrazu, za dokładny… może kiedyś. Aż pewnego sobotniego poranka rozpoczęłam szkolenie z myślenia wizualnego. To było olśnienie przecież ja tak rysuję! I w dodatku to takie pomocne i użyteczne !

Jeżeli martwisz się, że nie lubisz albo nie umiesz rysować to nic nie szkodzi. Badania pokazały, że kiedy podczas wykładu rysujemy cokolwiek, tak zwane gryzmoły, zapamiętujemy około 30 % więcej materiału, niż wtedy, gdy tylko słuchamy. A co się stanie kiedy będziemy rysować na temat? Nasza zdolność zapamiętania wzrośnie jeszcze bardziej. Sprawdziłam to na najmłodszych. Ilustrowanie piosenek dla dzieci to skuteczny sposób by ułatwić zapamiętanie tekstu – sprawdzony w praktyce. To pierwszy powód by rysować i się nie przejmować jak nam wychodzi. Jest w Polsce już kilka osób, które uwierzyły w moc rysunków i z całych sił propagują myślenie wizualne. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, to warto zapoznać się z wynikami badań na temat skuteczności myślenia wizualnego, które było przeprowadzone przez Mazanki – prekursorki i propagatorki tego trendu w przekazywaniu wiedzy.

Drugi powód, dla którego warto rysować to dbanie o komfort naszego mózgu. Kiedy rysujesz twój mózg odpoczywa, lubi ruch i chociaż siedzisz np. na wykładzie – ruszasz ręką :). Stąd taka popularność kolorowanek dla dorosłych. Relaks i odstresowanie.

Wkrocz na drogę myślenia wizualnego i sam sprawdź czy warto rysować.

Dlatego ruszajmy wszyscy do kredek, mazaków, długopisów, czegokolwiek i rysujmy. Jeżeli potrafisz narysować kropkę, kreskę, kółko, kwadrat, trójkąt (mogą być krzywe) to zapewniam Cię, że potrafisz rysować! Jeżeli nie wierzysz, zaciekaw się myśleniem wizualnym i prostym rysowaniem niedlaartystów. Dasz radę, zapraszam do świata obrazów.